Vutipuur

EestiEnglishРусский


Vutipuur

 

Puuri ehitamiseks sobib metallvõrk, kus traatide vahekaugus on 2 cm. Puuri põhjavõrk peab olema tihedama silmaga – 1,5x1,5 või 1,5x2,0 või 1,0x1,0 cm. Lindude puuriasetamiseks ja väljavõtmiseks tehakse puuri lakke uks mõõtmetega 200x200 mm. Valgustuseks on sobiv 40 W võimsusega elektripirn.
 

Vuttide põhikarjad on Eestis olemas Äksis ja Matjamal. Eelregistreerimise korral saab sealt osta 20…30-päevaseid noorvutte, kes selles vanuses elavad kergesti üle ümberpaigutusstressi. Munema hakkavad vutid keskmiselt 45-päevastena.

(Allikas: http://www.vet.agri.ee/?art=93&id=200&op=body)
Alustasime vutipuuride ehitamisega

Ehitamisele eelnesid mitmed tunnid pingsaid arvutusi. Ikka selleks, et saavutada kõige ökonoomsem materjalikulu optimaalse suurusega puurile. Eesmärgiks oli valmistada puur 25-40 vuti pidamiseks.

Pikkade arvutuste tulemusena jõudsime päris heale tulemusele - puuri mõõtmed olgu 50x50 cm, kõrgus 20-25 cm. Mahutavus 25-41 vutti. Selline suur arv tuleb sellest, et vuti pidamiseks on lubatud päris suur vahemik: 6x10 cm kuni 10x10 cm põrandapinda.

Kuldne kesktee oleks seega 33 vutti.

NB! Kogemused näitavad, et puuri tuleb panna nii palju vutte kui palju mahub neid põrandale puhkama (pikali heitma).Vutipuur 33-le vutile koos nippeljootjate ja söödakünaga.

Järgnevalt on fotol umbes 25 vutti mahutav puur. Normide järgi mahuks sinna ka 34 lindu, aga siis oleks neil seal kitsas. Mulle vähemalt tundub nii, et neil on siis kitsas.Arvutuste järgi peaks korraga sööma mahtuma 17 vutti. (Väike puur)Puur sai ligi 26 cm sügav. Munade rest sai 10 cm pikk. Kuna selle katab osaliselt söödaküna, peaks selles piisama. Kui ei piisa, teen järgmise vajadusel veelgi pikema. (Väike puur)Sellel fotol on näha puuri laius - 51 cm. (Väike puur)Söödaküna on paigaldatud nii, et selle alt veereksid vutimunad restile. Tekkis mõte, et paneks selle jootmise värgi puurist välja. Siis ei pritsi vutid vett sõnniku hulka. Eks aeg näitab kas see idee oli katseamist väärt või  mitte. Sellel fotol on näha suure puuri sügavus - umbes 52-53 cm. Kuna puuril on laiust u 50 cm, siis kujuneb selle mahutavuseks 34 vutti. Lõppu lisan veel ülevaatliku foto puurist, mis varsti valmis saab. Vutipuur koos sõnniku "sahtliga". Puuri mõõdud on umbes 50x50 cm (puurivõrgu painutmisel tekib harilikult puur mõõtmetega 51x52 cm). Sobib hästi 27 vuti pidamiseks (Eesti Vuti tõug).
Eelmisest puurist poole väiksem vutipuur. Puuri mõõdud on umbes 50x25 cm (puurivõrgu painutmisel tekib harilikult puur mõõtmetega 51/52x25/26 cm). Sobib hästi 12/13 vuti pidamiseks (Eesti Vuti tõug).

Soovitused:
- väikses puuris on mugav (soovitatav) pidada 10 vutti. Siis on neil piisavalt ruumi liikumiseks ja magamiseks.
- suures puuris on mugav (soovitatav) pidada 20 vutti. Siis on neil piisavalt ruumi liikumiseks ja magamiseks.